Przepisy

Tofu

Składniki: Paczka soi, około 100g octu jabłkowego 5%

Soję moczyć nie dłużej niż ok 12 godzin. Kilka razy zmieniać wodę. Nie należy robić tofu w czasie burzy. Namoczoną soję przekręcić przez maszynkę do mięsa. Dodać do niej tyle wody, aby dobrze zmiksowała się w mikserze. Im lepiej zmiksowana tym więcej otrzymamy tofu. W dużym, najlepiej stalowym garnku zagotować kilka litrów wody. Dodać zmiksowaną soję. Garnek ma być napełniony do ¾ objętości. Mieszać drewnianą łopatką po dnie w lewą stronę. Zagotowaną soję przecedzić przez lnianą tkaninę. Odcedzony płyn jest mlekiem sojowym. Postawić na bardzo małym ogniu, dodać ocet, delikatnie zamieszać i zostawić na ogniu. Wybrać delikatnie z garnka, odcedzić i wycisnąć na sicie, na które należy położyć lnianą ściereczkę. Do potraw z tofu i z soi zawsze dodajemy majeranek, lub cząber, gdyż soja tak jak wszystkie rośliny strączkowe unieczynniają enzym, który je trawi. Z 50 dkg soi otrzymujemy ok 80 dkg tofu. Z tego co pozostało po przelaniu mleka, można robić kotlety mielone.

Mleko sojowe

Składniki: Paczka soi, woda.

Soję moczyć nie dłużej niż ok 12 godzin. Kilka razy zmieniać wodę. Nie należy robić mleka w czasie burzy. Namoczoną soję przekręcić przez maszynkę do mięsa. Dodać do niej tyle wody, aby dobrze zmiksowała się w mikserze. Im lepiej zmiksowana tym więcej otrzymamy mleka. W dużym, najlepiej stalowym garnku zagotować kilka litrów wody. Dodać zmiksowaną soję. Garnek ma być napełniony do ¾ objętości. Mieszać drewnianą łopatką po dnie w lewą stronę. Zagotowaną soję przecedzić przez lnianą tkaninę. Odcedzony płyn jest mlekiem sojowym.

Pieczeń z tofu

Składniki: ok. 80 dkg tofu własnej produkcji, 4 jajka, 10 dkg płatków owsianych, 3 cebule, 1 papryka, 50 dkg pieczarek, gałka muszkatołowa, majeranek, lub czomber, sól, pieprz, olej kujawski lub inny.

Cebulę, pieczarki i paprykę pokrojone w kostkę usmażyć oddzielnie. Tofu pokruszyć. Płatki owsiane zmielić. Wymieszać delikatnie składniki i wszystkie przyprawy. Włożyć do formy, najlepiej silikonowej, obsypać majerankiem. Upiec w piekarniku.

Gulasz z cukinii i tofu

Składniki: 4 małe cukinie, 3 cebule, 1 papryka, kawałek dyni, kilka pomidorów lub koncentrat pomidorowy, 40 dkg tofu własnej produkcji, sól, przypawa Vegeta, lub Kucharek, olej.

Cebulę pokrojoną w kostkę usmażyć. Dodać pokrojoną w kostkę paprykę, cukinię i dynię obrać i pokroić w dużą kostkę. Pomidory sparzone, obrane pokroić w ćwiartki. Dodać przyprawy. Dusić krótko pod przykryciem. Dodać pokrojone w dużą kostkę tofu i delikatnie wymieszać. Podawać do ryżu, kaszy gryczanej.

Jogurt sojowy

Do litra mleka sojowego zrobionego według przepisu wyżej podanego, dodać łyżeczkę jogurtu z żywymi kulturami bakterii, lub zostawić na zsiadłe. Dodać do zsiadłego mleka owoce lub konfitury, wymieszać lub zmiksować.

Pasztet sojowy

Namoczoną soję ugotować w szybkowarze. (Położyć ją w szybkowarze na składanym durszlaku, aby ugotowała się na parze, aby była bardzo miękka). Zemleć w maszynce do mięsa z usmażoną cebulą. Dodać gałkę muszkatołową, majeranek sól i pieprz. Można dodać czosnku przeciśniętego przez praskę i przyprawę "miso"

Majonez, który zawsze się udaje

Składniki: 1 jajko, ½ łyżeczki cukru, litr oleju, sproszkowany imbir, lub papryka w proszku, kurkuma, musztarda, sól. Składniki nie muszą mieć jednakowej temperatury

Do całego jajka dodać pół łyżeczki cukru. Trzepaczką lub mikserem zmiksować. Dodawać olej lejąc wprost z butelki, na początku mniejszym strumykiem, później większym.

Pasztet z kaszy gryczanej i tofu

Składniki: Szklanka kaszy gryczanej, 30 dkg tofu, 3 cebule, 5 dkg płatków owsianych, 4 jajka, 0/5 kg pieczarek, sól, majeranek, pieprz, gałka muszkatołowa, olej.

Kaszę gryczaną ugotować w 1,5 szklanki wody. Cebulę i pieczarki pokrojone w kostkę usmażyć na oleju oddzielnie. Pieczarki zmiksować. Płatki owsiane zmiksować. Tofu samodzielnie wykonane pokruszyć. Wszystkie składniki wymieszać dodając jajka i przyprawy. Wyłożyć do formy. Upiec.

Pierożki z kaszy jaglanej z pieczarkami

Składniki:

Ciasto: mąka orkiszowa, gryczana lub pszenna, woda, sól

Nadzienie: Szklanka kaszy jaglanej, 5 cebul, 1 kg pieczarek, 4 jajka sól, pieprz.

Kaszę jaglaną ugotować tak, aby była rozklejona. Cebulę pokrojoną w kostkę usmażyć. Pieczarki pokrojone w ćwiartki usmażyć. Jajka ugotować na twardo. Kaszę jaglaną, pieczarki i jajka przepuścić przez maszynkę do mięsa. Dodać cebulę sól i pieprz. Wymieszać.

Bułka tarta lub usmażona na oleju cebulka do polania.

Naleśniki z dyni

Składniki: Szklanka rozmrożonego przecieru z dyni, szklanka wody, 2 jajka, 3/4 szklanki mąki gryczanej – 1/4 mąki pszennej, sól, 3 łyżki oleju. Wymieszać z olejem. Smażyć najlepiej na żeliwnej patelni.

Przecier z dyni, należy zrobić na jesieni. Dynię pokrojoną w duże kawałki zagotować do miękkości. Ostudzić, zmiksować. Włożyć do plastikowych szklanek, zamrozić.

Placki ziemniaczane z mąką gryczaną

Składniki: 1 kg dużych ziemniaków, 2 duże cebule, 2 jajka, kilka łyżek mąki gryczanej.

Na placki najlepsze są ziemniaki cypryjskie wiosną. Zetrzeć ziemniaki i cebulę. Dodać jajka, mąkę gryczaną i sól. Smażyć najlepiej na żeliwnej ciężkiej patelni.

Tiramisu

Składniki: Serek mascarpone 0,25 dkg, 0,25 dkg śmietanki kremówki, łyżka cukru pudru, 1 jogurt grecki, łyżeczka kakao, kawa rozpuszczalna, paczka biszkoptów podłużnych, 3 łyżki likieru "Amaretto"

Zrobić mocną kawę, przelać do miseczki, gdy kawa wystygnie dodać amaretto.

Śmietanę kremówkę ubić, dodać jogurt, serek i cukier. Połowę biszkoptów szybko moczyć w kawie i układać na formie (najlepiej na silikonowej) Wyłożyć na biszkopty połowę masy. Na masę położyć następną warstwę namoczonych biszkoptów. Na biszkopty resztę masy kremowej. Posypać po wierzchu kakao. Wstawić do lodówki na ok. trzy godziny.


Nadesłane przepisy pana Artura

Przepis jak zrobić zdrową i pożywną wegetariańską sałatkę z tofu i kiełkami fasolki mung.

Sałatka z tofu i kiełkami fasolki mung

Składniki:

  • 1 kostka tofu
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • sos sojowy
  • 1/2 żółtej papryki
  • garść liści szpinaku (niekoniecznie)
  • 2 liście kapusty pekińskiej (może być również sałata)
  • 1 mały pomidor
  • garść kiełków z fasolki mung
  • pieprz ziołowy
  • cytryna

Sposób przygotowania:

  • Kroimy tofu w kostkę.
  • Na rozgrzaną patelnię z oliwą z oliwek wrzucamy tofu i smażymy aż się zarumieni.
  • W ostatniej minucie smażenia polewamy tofu sosem sojowym cały czas mieszając.
  • Odstawiamy do wystygnięcia. W międzyczasie kroimy paprykę, szpinak, pomidor i sałatę.
  • Wrzucamy do średniej miski i przyprawiamy do smaku.
  • Polewamy odrobiną cytryny i dokładnie mieszamy.
  • Dodajemy kiełki oraz tofu i mieszamy.

Frytki z tofu

Składniki na frytki z tofu:

  • 180 g tofu naturalnego (lub więcej, w zależności od tego, na jak dużej porcji nam zależy),
  • mąka kukurydziana (kilka łyżek),
  • zioła prowansalskie,
  • olej lub oliwa z oliwek.

Tofu odsączamy i kroimy na cienkie, niedługie kawałki o kształcie frytek. Wszystkie obtaczamy w mące kukurydzianej i ziołach prowansalskich, przesypanych wcześniej na jeden talerz. Smażymy kilka minut w głębokim oleju. Usmażone frytki przed podaniem odsączamy na ręczniku papierowym.

Frytki z tofu smakują najlepiej z keczupem lub sosem czosnkowym.

Kotlety ziołowe z tofu i płatkami owsianymi

Ten przepis na kolorowe kotlety wegańskie – pokryte zarumienionymi płatkami owsianymi i zielonymi drobinami ziół – to prosty sposób na szybkie i pyszne danie z tofu. Warto spróbować! ;)

Składniki na ziołowe kotlety z tofu i płatkami owsianymi:
  • 320 g tofu,
  • mała cebula,
  • 2 zbki czosnku,
  • czubata łyżka płatków owsianych,
  • łyżka posiekanych ziół (szczypiorek, natka pietruszki, majeranek, koperek),
  • pół łyżki sosu sojowego,
  • mielona słodka papryka,
  • sól, pieprz.

Cebulę i czosnek kroimy drobno. Tofu rozgniatamy widelcem, mieszamy z ziołami, płatkami owsianymi, cebulą i czosnkiem. Całość mieszamy dolewając sos sojowy i przyprawiamy.

Z masy formujemy niegrube kotleciki. Smażymy z obu stron delikatnie obracając. Kotlety z tofu i płatków owsianych podajemy na ciepło.

Kostka piaskowa z tofu

bardzo dobrze komponuje się z kaszą jęczmienną i jakąś surówką

Składniki: dla 2 osób

  • tofu naturalne – kostka 300g
  • sos sojowy
  • mąka kukurydziana

olej do smażenia (np. z orzeszków ziemnych lub pestek winogron) ew. jakieś dodatki dla zachcianki i urozmaicenia – np. cebulka posiekana w kostkę, czosnek drobno posiekany, curry lub inne ulubione przyprawy

Przygotowanie: Tofu kroimy w kostkę (o krawędzi tak mniej więcej 1-1,5 cm).

Wkładamy do jakiegoś zamykanego pojemniczka, zalewamy obficie sosem sojowym, zamykamy pojemniczek, obracając i potrząsając mieszamy.

Teraz możemy zająć się np. resztą obiadu, a tofu niech sobie nasiąka sosem. Chwilę później posypujemy kostkę mąką kukurydzianą i znów obracając pojemniczkiem mieszamy ją – dzięki temu kostki równomiernie oblepią się mąka. W tym momencie możemy również dosypać przypraw, np. curry.

Rozgrzewamy tłuszcz i smażymy kostkę (można razem z cebulką lub czosnkiem) na niewielkim gazie. Co jakiś czas delikatnie obracamy ją łopatką aż cała się ładnie zrumieni.

Wskazówki i uwagi:

Mieszanie kostki w zamykanym pojemniczku ma tę dobrą stronę, że tofu nie rozpada się i wygląda bardzo apetycznie. W przeciwieństwie do takiego mieszanego łopatką.

Tofu w sosie cuury

Cebulkę kroimy w półksiężyce, podsmażamy na patelni. Gdy cebulka zmięknie dodajemy pokrojone w kostkę tofu, trzymamy to na ogniu jeszcze przez parę minut. Do miseczki dajemy jogurt, przyprawiamy curry i mieszamy do uzyskania jednolitego koloru. Do tak przygotowanej masy dodajemy tofu z cebulką i odstawimy na 30 minut. Po tym czasie dusimy na patelni jeszcze przez kilka minut. Podawać z ryżem albo z kaszą gryczaną oraz pomidorami z rzodkiewką w oleju z pestek winogrona.